Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

INFORMACJE DLA OSÓB ZE SZCZEGÓLNYMI POTRZEBAMI

Siedziba Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem znajduje się w budynku przy ul. Jagiellońskiej 32  w Zakopanem. W wejściu głównym po lewej stronie drzwi znajduje się domofon - dzwonek przywoławczy.  Naprzeciwko budynku wyznaczone jest jedno miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnością. W holu głównym znajduje się punkt kontroli ruchu osobowego,  na wprost od wejścia , gdzie całodobowo znajduje się funkcjonariusz Policji. Personel stanowiska kierowania nie posiada przeszkolenia w zakresie języka migowego. Interesanci nie poruszają się samodzielnie po obiekcie, odbierani są z recepcji i poruszają się po terenie KPP w obecności funkcjonariusza lub pracownika KPP (osoby wprowadzającej). Dalsza część obiektu nie jest przystosowana do obsługi osób z niepełnosprawnością ruchową. Interesanci mogą być obsłużeni w pokoju, który znajduje się po prawej stronie okienka oficera dyżurnego. Dostęp do tego pomieszczenia do ewentualnej obsługi petentów jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.

Toaleta dla interesantów jest  przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózku znajduje się na parterze, po prawej stronie od wejścia do holu głównego.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych.

W okolicy budynku nie ma urządzeń dźwiękowych naprowadzających osoby niewidome i słabowidzące.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille"a.

Osoba nieuprawniona nie może samodzielnie poruszać się po budynku Komendy.

 

Numer telefonu 112

Numer 112 to numer alarmowy funkcjonujący na terenie całej Unii Europejskiej

Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia - zobacz

Małopolski Urząd Wojewódzki zamieścił na swojej stronie internetowej nagrania dla osób niesłyszących z praktycznymi informacjami dotyczącymi korzystania z numeru 112 - zobacz

 

Dla wiadomości SMS dla osób niesłyszących w województwie małopolskim został uruchomiony numer 728 112 112

 

ZASADY KORZYSTANIA Z TELEFONU ALARMOWEGO 728 112 112 PRZEZ OSOBY NIESŁYSZĄCE:

Podczas zgłaszania za pomocą sms na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego należy:

 

  1. Być w bezpiecznym miejscu
  2. Napisać na początku SMS:
    • jestem osobą niesłyszącą
    • adres zdarzenia: powiat, gminę, miejscowość, ulicę oraz numer domu lub mieszkania, numer klatki w bloku oraz piętro, na którym doszło do zdarzenia
    • krótką informację co się stało
    • ilość osób poszkodowanych
    • służbę, która jest potrzebna
    • swoje imię i nazwisko
  1. Czekać na zwrotnego SMS z CPR, potwierdzającego przyjęcie zgłoszenia
  2. Czekać na służbę ratunkową w zgłoszonym i bezpiecznym miejscu

_______________________________________________________________________________

Ustawa z 19 sierpnia 2011 roku o języku migowym i innych środkach komunikowania się zobowiązuje organy administracji publicznej do udostępnienia usługi pozwalającej na komunikowanie się z osobami doświadczonymi trwale lub okresowo trudnością w komunikowaniu się.

 

Osoby niesłyszące oraz osoby, które mają trudność w komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza - przewodnika w celu załatwienia sprawy w Komendzie Powiatowej Policji w Zakopanem.

 

Osoby uprawnione powinny zgłosić chęć skorzystania z usługi tłumacza języka migowego, ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się (PJM - polski język migowy, SJM - system językowo-migowy, SKOGN - sposób komunikowania się osób głucho-niewidomych), co najmniej 3 dni robocze przed planowaną wizytą w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie (z wyjątkiem sytuacji nagłych), kontaktując się za pomocą jednego z wymienionych środków wspierających komunikowanie się:

  1. telefonicznie przy pomocy osoby przybranej (osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez człowieka doświadczonego trwałą lub okresową trudnością w komunikowaniu się do pomocy przy załatwieniu spraw m.in. w jednostkach Policji) pod numerem: 47 83 47 400 lub 47 83 47 404,
  2. faksem na numer: 47 83 47 425 (za pomocą załączonego wniosku), 
  3. na adres e-mailkpp@zakopane.policja.gov.pl (za pomocą załączonego wniosku).

Powyższa usługa zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest bezpłatna dla osoby uprawnionej.

Rejestr tłumaczy polskiego języka migowego (PJM), systemu językowo-migowego (SJM) i sposobu komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN) dostępny jest na stronie BIP Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - zobacz stronę

Informacje dla osób niesłyszących - zobacz film:

 

 

https://bip.zakopane.kpp.policja.gov.pl/download/418/44696/informacjedladlanieslyszacych.mp4

 

Pliki do pobrania

Metryczka

Data publikacji : 23.08.2023
Data modyfikacji : 19.09.2024
Podmiot udostępniający informację:
Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem
Osoba wytwarzająca/odpowiadająca za informację:
Ryszard Kalinowski
Osoba udostępniająca informację:
Ryszard Kalinowski Wydział Wspomagający
Osoba modyfikująca informację:
Ryszard Kalinowski
do góry